Linha Gynekologie a Těhotenství

Kdy je možné jít na rizikové těhotenství?

Kdy je možné jít na rizikové těhotenství?

Porozumění rizikovému těhotenství

Jakýkoli pojem s předponou "rizikový" vám pravděpodobně vyvolá hluboké výdechy a zvedne srdeční frekvenci. A tak, když slyšíme o rizikovém těhotenství, můžeme být nahnáni k panice. Jsem tu ale, abych vám řekla, že být klasifikována jako těhotná žena s "rizikovým" těhotenstvím není konec světa. Jak jsem sama zažila, někdy je to jen otázka správného managementu a péče. A protože jsem si to prošla, nepřestávám se učit a sdílet své poznatky o tomto tématu.

Definice rizikového těhotenství

Rizikové těhotenství je takové, u kterého existují určité faktory, které by mohly ohrozit zdraví matky, dítěte nebo obojí. Takové faktory jsou různé a zahrnují věci jako nemoci, věk matky, osobní zdravotní historii a tak dále. I když je těhotenství označeno jako "rizikové", neznamená to, že se nutně něco špatného stane. To jen znamená, že lékaři budou bedlivě sledovat matku a dítě během celého těhotenství, aby zajistili jejich bezpečí.

Věk a rizikové těhotenství

Nemůžu vám říct, kolikrát mi bylo řečeno, že jsem "příliš stará" na to, abych měla děti. Mám třicet osm let a můj manžel Jakub jich má o dva méně. Pravdou je, že věk může hrát roli v tom, zda je těhotenství označeno jako rizikové. Ženy, které otěhotní po 35. roku, jsou často označovány za „starší matky“. Ale nemějte obavy, mnoho žen v tomto věku a starší má zdravé těhotenství a děti.

Stav zdraví matky

Určité zdravotní podmínky – jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka nebo srdeční onemocnění – mohou také zvýšit riziko komplikací během těhotenství. Když jsem byla těhotná, měla jsem prediabetes, což znamenalo, že jsem byla klasifikována jako riskantní. Sovy pak řeknu, že jsem měla přebytek cukru v krvi a možnost vývoje cukrovky během těhotenství (což je známé jako gestační cukrovka) byla reálná. Ale s dobrým lékařem a plánem stravování jsem byla schopna kontrolovat svou hladinu krevního cukru a měla jsem zcela bezproblémové těhotenství.

Zdravotní historie a genetická rizika

Vaše zdravotní historie a genetické faktory mohou také hrát roli v tom, zda budete označeni za rizikové. Pokud jste měli problémy s předchozími těhotenstvími, jako je předčasné porodu nebo opakované potraty, lékaři vás mohou označit za rizikové pro další těhotenství. Také pokud ve vaší rodině existují genetické abnormality nebo některá specifická onemocnění, může to také přidat k celkovému hodnocení rizika.

Je důležité vědět, že toto jsou jen některé z faktorů, které mohou vést k označení těhotenství za „rizikové“ a každá situace je jedinečná. Takže když jsem slyšela slovo "rizikové", místo paniky jsem si povzdechla a řekla: „Dobře, co teď můžeme udělat?“ A to je právě to, co sme totiž měly dělat. Musíme se postavit tomuto označení čelem, změřit se s tím a pak udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistily bezpečí sebe a našich dětí.

Rizikové těhotenství může být náročné, ale my ženy jsme silné a odolné. S pravými informacemi, péčí a podporou můžeme zvládnout cokoli. Takže pokud vám některý z vašich lékařů řekne, že jste „riziková“, nebojte se. Můžete to zvládnout a já vám posílám veškerou svou lásku a sílu.

Napsat komentář: