Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak zjistit HPV virus v těle?

Jak zjistit HPV virus v těle?

Význam HPV viru a důležitost jeho zjištění

Možná se ptáte, proč by mě vůbec mělo zajímat, zda mám v těle HPV virus. Tento malý vetřelec je ale celkem záludný. Je to takový ten nepříjemný soused, který se nastěhoval k vám do bytu a teď vás obtěžuje různými nepříjemnostmi. I když někdy ani nepoznáte, že je doma. Máme tady přes 200 typů HPV viru a většina z nich je "pokojových", což znamená, že jsou většinou neškodné. Ale některé z nich mohou způsobit rakovinu, a to je ta část, kterou bychom měli brát vážně.

HPV se přenáší sexuálním kontaktem a i když je to nepříjemné na představu, je dobré vědět, že téměř každý, kdo je sexuálně aktivní, se s ním setká v průběhu svého života. Ale zase na druhou stranu, většina lidí HPV virus úspěšně zvládá a jejich imunitní systém jej vyloučí z těla. Tedy, pokud si naše imunita nezkazí den tím, že si dá pauzu na kávu a nechá HPV dělat svou špinavou práci.

Poznávací znamení HPV - symptomy a projevy

Typicky, ty "pokojové" typy HPV nezanechávají žádné stopy. Je to jako kdyby se sami vyklidili z bytu a ani vám nezanechali nájem. Ale ti nepřátelští sousedé, ti mohou způsobit nepořádek. Nejčastějšími projevy jsou genitální bradavice. Zní to ošklivě, a také to tak vypadá a je to nepříjemné. Tyto bradavice mohou být malé, velké, ploché nebo květákovité a objevují se v oblasti genitálií.

Někdy může být obtížné zjistit, zda máte HPV, protože virus může být v těle dlouho skrytý bez jakýchkoli viditelných příznaků. Je to jako když se ten nepříjemný soused skrývá ve sklepě a vy ani netušíte, že je tam, dokud jednoho dne nevyjde ven a nezačne způsobovat problémy. Takže, pokud budete mít pocit, že se s vámi něco děje, nebo pokud máte genitální bradavice, je dobré se obrátit na lékaře.

Jak lze testovat HPV?

Nyní, když víme, že HPV může být problém, měli bychom se zaměřit na to, jak jej lze detekovat. Jde o několik různých testů, které mohou zjistit, zda máte HPV, nebo nikoli. U mužů není testování HPV standardní, i když některé studie ukazují, že by to mohlo být prospěšné. Ale i tak stojí za to se ptát, pokud máte důvod se obávat.

Nejčastějšími testy jsou testy na HPV DNA a testy na HPV RNA. Tyto testy detekují přítomnost viru v těle. DNA testy mohou být provedeny z odběru krve, moče nebo z nátěru z krku, konečníku nebo genitálií. Testování na HPV by mělo být prováděno pravidelně, a to zejména u žen, protože HPV je hlavní příčinou rakoviny děložního hrdla.

Může se HPV vyléčit?

Teď jsem vám možná trochu vystrašil, což nebyl můj záměr. Ale handrkování nepomůže, tak se podívejme na to, co s tím můžeme dělat. První věcí je, samozřejmě, testování. Druhá je prevence - existuje vakcína proti HPV, která pokrývá některé z nejnebezpečnějších typů. Tato vakcína se podává mladým lidem, předtím než začnou být sexuálně aktivní, ale může se podávat i dospělým. Je dobré se o tomto s vaším lékařem poradit.

Co se týče léčení, to je trochu komplikovanější. Neexistuje lék proti HPV viru jako takovému, takže pokud ho jednou máte, je to s vámi na chvíli. Ale to neznamená, že je to konec světa. Většina lidí HPV virus překoná a jejich tělo ho eliminuje. Ale pokud máte některé z těch nepříjemných bradavic, ty se dají odstranit. A pokud máte některý z těch vážných typů HPV, existují léčebné postupy pro řešení následků, jako je rakovina děložního hrdla u žen.

V každém případě, pokud máte obavy, nebojte se mluvit s lékařem. Je pro nás lepší být informováni a dělat to, co je nezbytné, než ignorovat možný problém a doufat, že se vyřeší sám.

Na závěr bych chtěl připomenout mou soukromou historii s Maxem, mým psem, který trpěl různými zdravotními problémy. Nikdy jsem nevěděl, co je špatně, dokud jsem ho nevzal k veterináři. Stejně tak, pokud máte nějaké zdravotní obavy, měli byste se obrátit na odborníka, který vám pomůže najít odpovědi a řešení.

Napsat komentář: