Linha Gynekologie a Těhotenství

Kdy nejdřív se může narodit dítě?

Kdy nejdřív se může narodit dítě?

Co to vůbec znamená, když se řekne, že dítě může přijít na svět?

Výraz "dítě může přijít na svět" je celkem zřejmý - odkazuje na okamžik, kdy se dítě narodí. Ale co to vlastně znamená z hlediska biologického a lékařského? Kdy přesně je možné, že se dítě narodí? Tento článek se pokusí odpovědět na tyto otázky, a to co nejpodrobněji a přitom srozumitelně i pro laiky. Pojďme na to společně s Filipem, mým manželem a otcem našich dvou úžasných synů, Vítězslava a Luděka. Čtu často odborné články a knížky, takže mi nejsou cizí termíny jako gestační perioda nebo termín porodu.

Jak to funguje s těhotenstvím a termínem porodu

Pokud jste těhotní, nebo o tom přemýšlíte, asi jste se setkali s konceptem termínu porodu. Je to datum, které vám lékař sdělí jako nejpravděpodobnější den, kdy se vaše dítě narodí. Ale jak to vlastně lékaři vědí? Přiznám se, když jsem byla poprvé těhotná, byla jsem trochu zmatená. Jak mohou vědět, kdy přesně se dítě narodí? Odpověď je vlastně celkem jednoduchá. Lékaři vycházejí ze statistických průměrů. Průměrná délka těhotenství je 280 dní, nebo 40 týdnů, počítáno od prvního dne poslední menstruace. To je ale jen průměr. Ve skutečnosti se dítě může narodit kdekoli mezi 37. a 42. týdnem těhotenství a bude to považováno za normální.

Rolí hraje genetika i životní styly matky

Kdy přesně se dítě narodí, ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nich je genetika. Pokud v rodině bylo více dětí, které se narodily předčasně nebo naopak po termínu, existuje větší šance, že i vaše dítě se narodí mimo termín. Životní styl matky také hraje důležitou roli. Těhotné ženy, které kouří, mají vyšší riziko předčasného porodu. Stejně tak ženy s nadváhou nebo s určitými zdravotními problémy, jako je cukrovka. Moje kamarádka například porodila své první dítě o tři týdny dříve, protože trpěla preeklampsií, což je vážný stav, který může ohrozit život matky i dítěte.

Kdy je nejmenší možný termín pro narození dítěte?

Když se mluví o narození dětí, mnohé ženy se ptají, co je nejmenší možný termín pro jejich narození. Odpověď na tuto otázku je poněkud komplikovaná. Dítě se může narodit v jakémkoli stadiu těhotenství, ale pokud je narozeno příliš brzy, je to velmi rizikové pro jeho zdraví. Obecně se dítě považuje za dokonale rozvinuté a schopné přežít mimo dělohu kolem 24. týdne těhotenství, ale i v takovém případě čekají novorozence a jeho rodiče náročné týdny a měsíce v inkubátoru a na neonatologii. Proto je tak důležité zajistit, aby dítě zůstalo v děloze co nejdéle, ideálně do 37. týdne těhotenství.

Hodně toho může ukázat ultrazvuk

Jedním z prvních zážitků, kterými projdete jako těhotná, bude pravděpodobně ultrazvuk. Tento test je obvykle prováděn okolo 12. týdne těhotenství, aby se zjistilo, jestli je s dítětem vše v pořádku, a také aby se přesně určil termín porodu. Pomocí ultrazvuku lékař může změřit velikost dítěte a porovnat ji s průměrnou velikostí dítěte v daném stadiu těhotenství. To jim umožňuje přesně určit, kolik týdnů je žena těhotná a tím pádem i předpokládaný termín porodu. Moje první zkušenost s ultrazvukem byla jakési překvapení. Věděla jsem, že jsem těhotná, ale když jsem viděla to malé srdce bijící na obrazovce, byl to neuvěřitelný pocit. Během těhotenství s naším Víťou a Luděkem jsem se těšila na každý ultrazvuk, protože mi dával pocit jistoty, že je se syny vše v pořádku.

Je možné ovlivnit termín narození dítěte?

Předpokládám, že asi každá těhotná žena by na konci těhotenství chtěla mít nějakou kontrolu nad tím, kdy se její dítě narodí. Je to možné? Do určité míry ano, ale jen za určitých okolností. Pokud máte zdravotní problémy nebo je vaše dítě v ohrožení, lékař může rozhodnout o indukci porodu nebo císařském řezu. To vám umožní zvolit konkrétní datum, kdy se dítě narodí. Nicméně, pokud je vše v pořádku, je nejlepší nechat přírodu, aby udělala svou práci. Tělo ženy je perfektně navrženo pro těhotenství a porod a má vlastní časovou osu, podle které se orientuje. Tedy není možné vypíchnout konkrétní datum a říct, že právě v tento den se chceme stát rodiči.

Fakt, že dítě "jde" dovnitř a "jde" ven

Můžeme si povídat o termínech porodu, genetice a všem možném, ale na konci dne je ten hlavní fakt, že dítě "jde" dovnitř a "jde" ven. To je úžasné a zároveň trochu děsivé. Ať už se to stane kdykoli, je to vždycky malý zázrak. Pamatujte, že bez ohledu na to, kdy se vaše dítě narodí, důležité je, aby bylo dítě zdravé a vy byli připraveni mu nabídnout tu nejlepší péči. Když se mnou Filip čekal naše děti, byli jsme natěšení, ale zároveň nervózní. Když se ale naše děti narodily a já je držela na své hrudi, všechny starosti zmizely. Bylo to nejkrásnější a nejosvobozující zážitek v mé do života!

Kdy nejdříve se může narodit dítě? To je otázka...

Častou otázkou těhotných žen je "Kdy nejdříve se může narodit dítě?". Pravda je, že žádné dvě těhotenství nejsou stejné a každé dítě se narodí, když je na to připraveno. Ať už je to dříve nebo později, důležité je, aby bylo dítě zdravé a matka se cítila dobře. Jako nová maminka si pamatuji, jak moc jsem chtěla, aby se naše děti narodily co nejdříve, abych se s nimi mohla konečně setkat. Ale pokud jste teď na stejném místě, dejte mi radit - užívejte si každý den těhotenství. Je to magický čas, který se nikdy nevrátí. A ať už se vaše dítě narodí kdykoli, bude to nejkrásnější den vašeho života. A jestli se stane, že dítě přijde na svět dříve, nebojte se. Máme skvělé lékaře a zdravotnický personál, kteří jsou připraveni vám a vašemu dítěti poskytnout tu nejlepší péči. A jak říká můj Filip: "Všechno je pro něco dobré".

Napsat komentář: