Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak probíhá vyšetření děložního čípku?

Jak probíhá vyšetření děložního čípku?

Proč je důležité pravidelné vyšetření děložního čípku?

Pokud jste žena a hovoříme o zdraví, pak je pravidelné vyšetření děložního čípku jednou z nejdůležitějších preventivních opatření, které byste měly přijmout. Ale proč to je tak důležité? Odpověď je jednoduchá. Děložní krk je místem, kde mohou vzniknout prekancerózní změny a rakovina a pravidelným vyšetřením můžeme včas rozpoznat tyto potenciálně život ohrožující stavby.

Měla jsem možnost mluvit s lékaři i se ženami, které prošly tímto vyšetřením. Na základě těchto rozhovorů jsem pro vás připravila tento detailní a rozsáhlý článek o tom, jak probíhá vyšetření děložního čípku.

Jak se připravit na vyšetření děložního čípku?

Příprava na vyšetření děložního čípku je jednoduchá a nehraje žádnou roli. Nejdůležitější je pít dostatek tekutin, abyste měla plný měchýř - což usnadní provedení vyšetření. Je také dobré se před vyšetřením obléci do lehce sundavatelného oblečení, abyste mohla rychle a snadno změnit pohodlný župan. Je dobré chtít termín vyšetření v době mimo menstruační cyklus.

Jak vypadá samotné vyšetření děložního čípku?

A teď k samotnému vyšetření. Lékař většinou začne tím, že se zeptá na váš zdravotní stav a historii. Poté provede vizuální kontrolu vnějších genitálií a poté vloží do vagíny speculum, přístroj, který otevře pochvu a umožní lékaři vidět děložní hrdlo.

Poté lékař se špachtlí nebo štětcem odebrat vzorek buněk z děložního čípku, což je nezbytné pro další laboratorní testy. Tento proces může být trochu nepříjemný, ale většinou není bolestivý. A konečně, lékař provede palpaci vnitřních orgánů přes vaginu a konečník, aby zjistil, zda nejsou viditelné nádory nebo jiné abnormality.

Jak často bych měla absolvovat vyšetření děložního čípku?

Celkově vzato by měla být každá žena starší 21 let vyšetřena na děložní čípek alespoň jednou za tři roky. Ženy ve věku 30 let a starší by měly být vyšetřeny na děložní čípekpokud jejich předchozí vyšetření bylo normální, mohou se testovat každých pět let. Je důležité si uvědomit, že pokud jste sexuálně aktivní, měli byste se pravidelně nechat testovat na pohlavní choroby, které mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

Co když vyšetření děložního čípku ukáže nějaké abnormality?

Abnormality zjištěné při vyšetření děložního čípku nemusí nutně znamenat, že máte rakovinu. Mohou to být také prekancerózní stavy, které se dají účinně léčit nebo i benigní (nezhoubné) změny. Pokud však lékař zjistí nějaké abnormality, obvykle doporučí další vyšetření nebo ošetření.

Co mohu udělat pro prevenci rakoviny děložního čípku?

Prevence rakoviny děložního čípku je jádrem dnešní moderní medicíny. Mezi hlavní preventivní opatření patří pravidelné vyšetření, očkování proti HPV, užívání antikoncepce s nižším rizikem vzniku HPV, snížení počtu sexuálních partnerů a odvykání kouření.

Jak se vyrovnat s diagnózou rakoviny děložního čípku?

Tahle otázka je mi velmi blízká. Před několika lety mi byla diagnostikována rakovina děložního čípku. Byla to těžká doba, ale našla jsem sílu a odhodlání bojovat. Můj lékař byl úžasné oporou a také moje rodina a přátelé. Nevzdala jsem se a dnes jsem tady, abych o tom vyprávěla všem ženám a povzbudila je, aby pro své zdraví bojovaly.

Rakovina děložního čípku je boj, který stojí za to vyhrát. Pokud jste dostaly tuto diagnózu, nezoufejte. Se správnou léčbou, podporou a silnou vůlí můžete tuto bitvu vyhrát. Vždy věřte v sebe a své tělo. A vždy se smějte - i když je to těžké. Protože smích je ten nejlepší lék.

Napsat komentář: