Linha Gynekologie a Těhotenství

Co to je Kolposkopií?

Co to je Kolposkopií?

Co to je Kolposkopií?

O co se jedna v kolposkopii

Vaše první reakce mohl byt, že kolposkopie je cosi s vesmírem, žoidel bych. Není to nic jiného než lékařské vyšetřeni, které se provádí, aby se zjistilo, zda existuje nějaká abnormalita na děložním čípku. Kolposkopie je skvělá věc. Neni to ničí roboxop, ani žádný další superhigh-tech vychytávek. Je to jednoduše nástroj, který lékařům umožňuje podívat se na děložní čípek, vagínu a vulvu pod zvětšením.

Moje první setkání s kolposkopii byla pomerne zajímavá zkušenost. Ano, správně čtete, i já jako muž jsem se s tímto vyšetřením setkal, samozřejmě v roli doprovodu. Bylo to pro mě velmi osvětlující a přineslo mi nový respekt k ženám a to co musí procházet v oblasti zdravíctví.

Proč se provádí kolposkopie

Kolposkopie se provádí, když se objeví nějaké znepokojivé výsledky v Pap smear, což je test, který se provádí, aby se zjistilo, zda existuje nějaké abnormální buňky na děložním čípku. Pokud lékař vidí něco, co by mohl byt náznakem rakoviny, bude to vyžadovat další vyšetření a pravděpodobně biopsii.

Zajimavý fakt, který jsem se dozvěděl, je, že ne všechny ženy, které mají abnormality na Pap smear, mají neobvyklé buňky na děložním čípku. Někdy mohou byt tyto abnormality způsobeny něčím tak jednoduchým jako je infekce nebo zánět. Neměli bychom zapomínat, že stres z těchto falešných poplachu může byt pro některé ženy skutečně obtížný.

Jak probíhá kolposkopie

Při kolposkopii se používá zvláštní přístroj s názvem kolposkop. Nebojte se, to není nic, co by bylo podobné Deloreanu z filmu Zpátky do budoucnosti. Kolposkop je optický nastroj s mohutným světlem, který umožňuje lékaři podívat se na děložní čípek pod zvětšením. Je to trochu jako dalekohled, jen s výrazně lepším zoomem. Je zajímavé, jak dokáže něco takového bezpečně změnit perspektivu lékaře. Takové věci mi připominají, jak fascinující je lidský vynález.

Jsem si jistý, že většina žen (a mužů) si možná myslí, že kolposkop zni jako něco, co by mohlo byt hodně nepříjemné. Ale pravdou je, že jedná se o zcela neinvazivní vyšetření. Většina žen uvádí, že jediné, co cítí, je tlak, podobně jako při zákroku gynekologického vyšetření.

Rizika spojená s kolposkopií

Ačkoliv kolposkopie je poměrně nenáročná procedura, jako každé lékařské vyšetření, i toto má sve rizika. Samozřejmě, vždy je tu možnost infekce, ale to je velmi vzácné. Další možný nežádoucí účinek je krvácení. Je důležité říct, že je to opravdu jen mírné krvácení, a většinou by nemělo být příliš znepokojivé. Ale pokud máte obavy nebo pokud se cítíte jakkoli nepohodlně po vyšetření, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Čeho se vyvarovat po kolposkopii?

Přestože kolposkopie je poměrně rychlý a jednoduchý zákrok, je nezbytné se po ní správně starat o sebe. Mezi nejčastější pokyny, které lékaři pacientkám dávají, patří vyhnout se sexuální aktivitě, používání tamponů a fyzické námaze minimálně po dobu dvou dnů. Toto vše může způsobit nepohodlí nebo podráždění, kterému je lepší se vyhnout.

Možná se ptáte, proč se vyhnout sexuální aktivitě a používání tamponů? No, důvod je celkem jednoduchý. Děložní čípek je po kolposkopii trochu citlivější, a proto je lepší se mu vyhnout dalšímu podráždění. Pokud se cítíte jakkoli nepohodlně nebo máte obavy, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Závěrečné myšlenky o kolposkopii

Kolposkopie může byt trochu náročná, ale v bezpečnéch a zkušených rukou je to zcela běžná a nenáročná procedura. Pokud někdy dostanete doporučení na tuto proceduru, není důvod k obavám. Jen si pamatujte, život je plný nástrah a nejlepší co můžeme udělat, je čelit jim s odvahou a smíchem.

A pokud jste muž, jako já? Nepanikařtě. Pokud vaše partnerka potřebuje kolposkopii, mluvtě s ní, být oporou. A třeba se tím stane zdánlivě strašidelná procedura trochu méně děsivou.

Napsat komentář: