Linha Gynekologie a Těhotenství

Co se dělá u gynekologa?

Co se dělá u gynekologa?

Co je to gynaekologická prohlídka?

Někdy se nacházíme v situacích, kdy nám někdo řekne, že je čas na gynaekologickou prohlídku a my se začneme třást strachem nebo nervozitou. Ale proč? Co se tam děje? Co můžeme očekávat? Dnes vám rozptýlím veškeré pochybnosti a obavy. Věřte mi, je to mnohem méně strašlivé, než si můžete myslet. V podstatě je to jako jít k zubaři - teda, jenže z úplně jiného důvodu, samozřejmě!

Gynaekologická prohlídka je základní součástí péče o ženské zdraví. Je to především prevence, díky čemuž lze identifikovat možné zdravotní problémy dříve, než se stanou vážnými. Nedostatečná prohlídka může vést k nepříjemným následkům, takže si dejte pozor a pravidelně se sledujte!

Průběh návštěvy gynaekologa - nebojte se toho!

Pokud jste nikdy nebyli u gynaekologa, můžete mít dojem, že to bude nepříjemné, bolestivé nebo dokonce trapné. Ale opakuji – není to tak strašné, jak si mnozí myslí! Jakub, můj manžel, se mě jednou zeptal, jestli je moje návštěva gynaekologa tak strašná, jak je jeho návštěva zubaře. S úsměvem jsem mu odpověděla: „Ne, je to jako být na pikniku… ale bez baget a vína.“ V tu chvíli jsme se oba rozesmáli.

Každá návštěva gynaekologa začíná tím, že lékař provede anamnézu, což zahrnuje otázky o vašem menstruačním cyklu, sexuálním životě, případných potížích či rodinných zdravotních problémech. Pak následuje fyzické vyšetření, včetně vyšetření prsou a pánve. A však nebojte, vyšetření je zpravidla bezbolestné, ačkoliv může být trochu nepohodlné. Ale vězte, že vše dělají pro naše dobro a zdraví.

Jak se připravit na návštěvu gynaekologa

Příprava na návštěvu gynaekologa nemusí být komplikovaná. Nemusíte se bát, že byste měla zvlášť připravovat tělo nebo myslet na něco zvlášť. Já osobně jsem měla první návštěvu docela nečekaně, kam ať si přiznám, nebyla jsem ani nijak zvlášť připravená. Naštěstí je gyanekologie dostatečně otevřená a ví, že to takto může být.

Nejdůležitější je, abyste si předem uvědomili, zda máte nějaké konkrétní potíže nebo otázky, které byste chtěli probrat. A pak už jen stačí dodržovat základní hygienické návyky a nic víc. A pokud jde o své oblíbené parfémy nebo tělové mléko - to může počkat do chvíle, kdy odejdete z ordinace.

Däležité znaky a problémy, ktery byste měli sdělit svému gynaekologovi

Máte-li jakékoliv potíže, je důležité je sdělit svému lékaři, abyste mohli zahájit vhodnou léčbu. Mohou to být například bolesti v průběhu menstruace, nepravidelný menstruační cyklus, bolesti při sexu, neobvyklý výtok nebo jakýkoliv jiný problém nebo změnu, kterou si všimnete.

Já například jednou v noci pocítila silnou nevolnost a bolest ve spodní části břicha, ačkoli jsem předtím nic takového nezažila. Když jsem to řekla Jakubovi, trval na tom, abych se šla hned ráno podívat k lékaři. Byla to skvělá rada! Ukázalo se, že jde o cystu na vaječníku, která byla včas odhalena a léčena.

Jak se vyrovnat se strachem z návštěvy gynaekologa

Pokud cítíte nervozitu nebo obavy z návštěvy gynaekologa, není to nic neobvyklého. Mnoho žen se obává, že bude vyšetření bolestivé nebo nepříjemné.

Nejlepší způsob, jak se s těmito obavami vypořádat, je o nich mluvit. Buďte otevření se svým lékařem o svých obavách. Pokud se budete bát, řekněte to. Lékaři jsou tu proto, aby nám pomohli, a budou vědět, jak se vám ulevit.

Takhle mě to napadlo - jak to asi má náš papoušek Kvido, když musí na prohlídku k veterináři? Jak se asi cítí? Myslím, že pokud by mohl mluvit, určitě by taky řekl, že to není tak strašné, jak to vypadá!

Tipy a triky na návštěvu u gynaekologa

Tak a na závěr mám pro vás několik tipů a triků, jak návštěvu u gynaekologa zvládnout co nejlépe a co nejpohodlněji.

Prvním tipem je, nechce-li se vám čekat na vyšetření v čekárně, zarezervujte si první rande - přijedete, obléknete se, projdete se a můžete jít! A pokud máte štěstí jako já, možná se vám podaří dokonce uniknout bez toho, abyste se musel/a s kýmkoli potkat v čekárně.

Druhým tipem je zabavit se. Ano, slyšeli jste správně! Já to dělám tak, že s sebou beru něco na čtení - časopis, knihu, nebo si prohlížím svůj smartphone. To mi pomáhá uvolnit se a nemyslet na to, co právě následuje.

A konečně třetí tip - uvolněte se. Je to snazší říci než udělat, vím. Ale je to opravdu důležité. Připomíná to trochu situaci, kdy se chystáte na rande a nervozita vás zaplavuje. Může to být dobré se předem ponořit do něčeho, co vás uklidňuje - poslechnout si oblíbenou hudbu, meditovat, dělat jógu nebo třeba opakovat motivační mantry.

No a to je vše! Doufám, že vám moje rady a postřehy pomohou a že příště na návštěvu u gynaekologa půjdete s lehkým srdcem a klidnou myslí.

Držím palce!

Napsat komentář: