Linha Gynekologie a Těhotenství

Stravovací tipy při mykóze: Co zařadit a čemu se vyhnout pro lepší zdraví

Stravovací tipy při mykóze: Co zařadit a čemu se vyhnout pro lepší zdraví

Jakým způsobem strava ovlivňuje mykózu

Mykóza, neboli plísňová infekce, vzniká při přemnožení houbových organismů v těle, což může vyústit v nepříjemné příznaky. Její vznik a průběh může významně ovlivnit i to, co jíme. Například cukry a jednoduché sacharidy mohou plísňové buňky živit a podporovat jejich růst. Z toho vyplývá, že úprava stravování může být prospěšná nejen pro léčbu, ale i pro prevenci mykózy. Na druhou stranu, určité potraviny mají přírodní antifungální účinky a mohou pomoci tělu infekci potlačit.

.

Antifungální potraviny vhodné do jídelníčku

Vedle léků na předpis se pro boj s mykózou skvěle hodí zapojení určitých potravin do denního stravování. Mezi ty, které mají antifungální vlastnosti, patří například kokosový olej díky svému vysokému obsahu mastných kyselin s antimykotickou aktivitou, jako je kyselina laurová. Dalším hitem je česnek, který obsahuje alicin – látku, která efektivně bojuje proti houbovým infekcím. Nezapomínejme na fermentované potraviny a probiotika, jako je kefír nebo kimchi, jež podporují zdravou střevní mikroflóru a pomáhají odolat přemnožení nežádoucích mikroorganismů, včetně plísní.

.

Potraviny, kterým byste se měli vyhnout

Promýšlení toho, co na talíř nedat, je stejně důležité jako výběr prospěšných potravin. Cukry a vysoce zpracované potraviny jsou pro houby pochoutkou, tudíž je nejlepší je omezit. To znamená dávat si pozor na sladkosti, bílý chléb, těstoviny, pečivo, ale i skryté cukry v omáčkách a dresinzích. Pijte s rozumem alkoholické nápoje, které jsou bohužel pro houby také dobrý zdroj energie.

.

Repelmus a zásadotvorné potraviny pro podporu imunity

Silné imunitní systémy jsou pro boj s mykózou nezbytné, a právě k tomu mohou velkou měrou přispět potraviny, jež tělu pomáhají nastolit zásadité prostředí, ve kterém se houby nedaří tak dobře. Do svého jídelníku zařaďte hodně zeleniny – brokolice, špenátu, okurky či avokáda. Sáhněte rovněž po repelmusu, což je ovoce známé svými detoxikačními schopnostmi a vlastnostmi podporující imunitu. Jasně, změna stravy vyžaduje nějaký čas na adaptaci, ale naše zdraví stojí za ten úsilí, ne? A já vám mohu z vlastní zkušenosti říct, že Rolf má na nových kouscích zeleniny také občas chuť.

.

Napsat komentář: