Linha Gynekologie a Těhotenství

Statistiky porodnosti: Kde na světě se rodí nejvíce dětí?

Statistiky porodnosti: Kde na světě se rodí nejvíce dětí?

Úvod do světa porodnosti

Ach jo, porodnost. To téma, které se neustále vynořuje na rodinných večeřích a v debatách s kamarádkami při kávičce. A víte co? Není to jen tak. Porodnost totiž ovlivňuje spoustu věcí v naší společnosti. Jde o indikátor zdraví národa, ekonomické stability a celkového směřování, kam se naše společnost ubírá. A protože mám vždycky ráda, když se mi povede někoho trochu poučit (nebo aspoň skvěle pobavit), rozhodla jsem se, že se ponoříme hlouběji do této fascinující statistiky. Čeká nás návod, jak vyluštit kódy porodnosti, kam se vydat za početnými rodinami a jak si tento fenomén užít se vším všudy. A nebojte, bude to zábava – na slůvko Roky, který mi teď leží u nohou a doufám, že mi zas nebude diktovat, co mám psát. Pes-expert na demografii, to by bylo něco nového, co?

Nejplodnější krajinky světa

Když se bavíme o nejvyšší porodnosti, není to tak jednoduché, jak se zdá. Většina z nás si asi hned představí obrazy rozevlátých šatů, keřů plných dětí a nekonečné hody. Ale realita? Ta je často jiná. Nejplodnější krajinky totiž často najdeme tam, kde by to člověk nečekal. Například v afrických zemích jako je Niger nebo Uganda má žena v průměru přes pět dětí. Ale co to znamená? V těchto regionech je vysoká porodnost často spojena s nižší životní úrovní, menším přístupem k vzdělání pro ženy a nižší demografickou informovaností.

Vysoká porodnost versus bohatství?

Teď byste si mohli myslet, že vysoká porodnost a bohatství země jdou ruku v ruce. Ale pozor! Statisticky totiž platí pravý opak. Nejbohatší země světa, jako jsou ty v Severní Americe, Evropě či Japonsko, mají často naopak jeden z nejnižších porodností. To je dáno celou řadou faktorů – od většího důrazu na kariéru, přes finanční náročnost vychování dětí, až po sociální tlak. Tady se jednoduše rodí méně dětí, protože lidé mají větší možnosti volby a kontrolu nad svým životem.

Porodnost v České republice

Když už mluvím o možnostech volby, musím se zmínit o nás, tady v České republice. České maminky, nebo ty, které to chtějí teprve stát, jsou docela v pohodě. Porodnost se zde dlouhodobě drží takový ten zlatý český průměr. Nejsme ani ti nejplodnější, ani na chvostu. Co se ale mění, je věk maminek při prvním porodu. Ten je u nás poměrně vysoký ve srovnání s jinými zeměmi. A uvědomte si, že když se narodí dítě, je to jak malý zázrak. Kolik úřadů musíte obejít, kolik papírů vyplnit, aby všechno bylo podle pravidel. A to moji milí, ví jen ten, kdo si tím prošel. S tím souvisí i pozoruhodný fakt: i u nás dochází k postupnému vzestupu popularity alternativních způsobů porodu a péče o dítě, což je super!

Co ovlivňuje počet dětí v rodině

Může to být ledacos. Od zdraví národa, přes ekonomickou situaci, až po osobní přání a hodnoty každého z nás. Například v některých kulturách mají velké rodiny hluboký kulturní význam a jsou vnímány jako znak požehnání a prosperity. Ale pozor, větší rodina znamená i větší zodpovědnost, více mís atd. Myslím si, že aby rodina fungovala dobře, musí být každý z členů týmu připravený přiložit ruce k dílu. Takže pokud máte rádi aktivní život plný dobrodružství, nemusí být velká rodina zrovna pro každého.

Demografická politika zemí

A teď se pustíme do trochu složitějšího tématu – politiky. Každá země má na porodnost svůj názor a snaží se ji ovlivnit různými způsoby. Víte například, že Rusko má Den Dětí? To je den, kdy se podporuje porodnost a slaví se rodina. Ano, takový malý 'porodnostní svátek'. Čínská politika jednoho dítěte je také široce známá, ovšem v posledních letech se Čína snaží tento přístup trochu uvolnit, protože začala mít strach z příliš rychlého stárnutí společnosti. A i v Evropě lze najít země, které mají zajímavé daňové úlevy a jiné pobídky pro rodiny s dětmi – na vyšší počet ratolestí je doslova lákají!

Moderní technologie a plodnost

No a abychom byli úplně moderní, nemůžeme opomenout vliv technologie a medicíny na porodnost. Jak si určitě dokážete představit, díky moderní medicíně je možné mít děti i v pozdějším věku, a navíc pomocí asistované reprodukce mohou mít šanci na potomka i páry, kterým to přirozenou cestou nevyšlo. To je naprosto úžasné, že ano? Máme tady tedy vědecké zázraky, které pomáhají plnit dětské pokojíčky. Ale pozor, stejně tak technologie nám může pomoct odhadnout nejlepší čas k početí dítěte, a tak trochu si pohrát s přírodou. To ovšem není pro každého a srdce si někdy řekne o trochu víc neplánovaného dobrodružství.

Důležitost výchovy a vzdělání

Opomenout nemůžeme ani výchovu a vzdělání. Pravdou je, že když si člověk víc rozumí s knížkami, obvykle to má i trochu spočítanější s počtem dětí, což je docela logické. A navíc, vzdělané ženy mají tendenci odkládat mateřství, protože si chtějí nejdříve vybudovat kariéru nebo užít svobodu. Je to prostě jako domino - vzdělání ovlivňuje zaměstnanost, ekonomickou nezávislost a pak i rozhodování o velikosti rodiny. Ale nezapomeňte, že i s vzdělání můžete vychovat velkou a šťastnou rodinu, pokud je to váš sen. Jde jen o to najít ten správný balanc mezi srdcem a hlavou, a to je občas docela akrobacie.

Tradice versus moderní trendy

Nu což, každý máme jiné hodnoty a každá doba nese své trendy. Víte, jak Američani říkají: 'Go big or go home'. A to platí i o rodinách. V některých kulturech je stále na výsluní tradice velkých rodin, kdežto jinde je trendem 'child-free' život. A je to v pořádku, vždyť každý z nás má právo rozhodnout, jakou cestou se vydat. Ale nezapomeňte, že i když technologie a trendy se mění, malou hlavičku hladit lze vždy stejně a napříč věky. A kam se podíváte, děti jsou vždy symbolem naděje a budoucnosti. Co se tedy změnilo? Možná jen to, že máme více nástrojů a ještě větší zodpovědnost vybrat si cestu, která pro nás bude ta pravá.

Zakončení s výhledem do budoucna

A na závěr? Porodnost je téma, které se bude vždy vyvíjet a měnit spolu s naší společností. Sledovat, kam se věci ubírají, je jako sledovat světový seriál v reálném čase. A ačkoliv je tohle téma plné čísel a křivek, vždycky v něm jde především o lidi - o nás a naše děti. Ať už se nakonec rozhodnete pro velkou rodinu, nebo ne, pamatujte, že každé dítě přináší světu svoji jedinečnost a svěží vánek. A kdo ví, možná jednoho dne bude zrovna vaše ratolest zářící hvězdou, která ovlivní porodnost ve vašem okolí. Nebo mi aspoň dovzdělá Rokyho, ať lépe porozumí tématu pro další blog – aby mohl napříště psát o demografii úplně sám!

Napsat komentář: