Linha Gynekologie a Těhotenství

Kdy je čas vyhledat dětskou gynekologii: Rady a tipy pro rodiče

Kdy je čas vyhledat dětskou gynekologii: Rady a tipy pro rodiče

Kdy je správný čas pro návštěvu dětské gynekologie?

Když jsme malé, lékaři jsou pro nás jakýsi vesmírni superhrdinové, kteří všechno vyléčí. Jakmile ale dorůstáme do puberty, najednou to není tak jednoduché a věci jako 'gynekolog' se začínají jevit spíše jako návštěva u zubaře – něco, o čem se raději nebavíme, ale víme, že nemůžeme úplně ignorovat. Přechod do puberty a postupný rozvoj těla přináší řadu změn, a právě v této době je dobré začít uvažovat o návštěvě dětského gynekologa. Tentokrát ale nejde o pocit překonání zubních kazů, nýbrž o zdravotní péči, která by měla být pro každou mladou dívku prioritou.

Základní orientace v gynekologické péči

Tak začněme tím, proč je vůbec gynekologická kontrola důležitá. Hormonální změny v těle mohou ovlivnit nejen naši náladu, chutě na jídlo nebo kvalitu pleti, ale samozřejmě i reprodukční systém. A jelikož až do první menstruace většina z nás nemá důvod myslet na návštěvu u gynekologa, není na škodu vědět, které signály by nás měly motivovat k tomu udělat ten první krok. Typická je například bolest břicha, která může být mimo jiné i projevem nějakého zánětu nebo infekce. A nerozlučná součást dospívání – menstruační cyklus – ten může být také plný překvapení. Pro některou může být pravidelný už od začátku, jiná může řešit jeho nepravidelnost nebo zvláštně silné bolesti.

První menstruace a první návštěva gynekologa

Co se týče té první menstruace, je to pro každou slečnu velká událost a tak trochu i rite de passage do světa ženství. Mohlo by se zdát, že je hned poté čas zajít na kontrolu, ale ve většině případů se doporučuje počkat, pokud nejsou žádné obavy. Gynekolog může být v první řadě zdrojem cenných informací o tom, jak se o sebe starat, co považovat za normální a co už signalizuje problém – a samozřejmě může odpovědět na všechny ty otázky, které bychom se možná styděly položit někomu jinému.

Kdy začínat s preventivními prohlídkami?

Pokud nevyvstaly žádné akutní potíže, obecně se doporučuje, aby dívky navštívily gynekologa mezi 15. a 17. rokem svého života. To už má tělo většinu fyzických proměn za sebou a je také vhodná doba začít uvažovat o preventivních prohlídkách. Nejde přitom jen o kontrolu, ale také o zahájení dialogu o antikoncepci, sexuálním zdraví, očkování proti HPV a o tom, jak si udržet reprodukční systém v nejlepší možné kondici. A nezapomínejme, že i dětský gynekolog je tu pro psychickou podporu, tak proč z toho nevytěžit maximum, že jo?

Zkušenosti a obavy – co očekávat od první návštěvy?

Já osobně vzpomínám na svoji první návštěvu jak na včerejšek. Hlava plná otázek a břicho plné motýlů. Než jsem nakročila do ordinace, prošlapala jsem dírou v čekárně koberce. Ale víte co? Bylo to nakonec úplně v pohodě. Doktor byl neuvěřitelně chápající a konečně mi někdo vysvětlil, co přesně se děje v mém těle. Může pomoct, pokud si předem připravíte seznam otázek, které vás zajímají. Hlavně si pamatujte, že neexistuje 'hloupá otázka'. Váš gynekolog je tu od toho, aby vás provedl tímto novým a někdy komplikovaným světem.

Rodiče a první návštěva

Otázka, zda na první návštěvu přijít s rodiči, je individualní. Některé dívky vítají podporu, jiné preferují soukromí. Podstatné je, že ve většině případů můžete na návštěvu vyrazit samy, pokud se na to cítíte. Pokud se vám ale cokoliv na srdci hromadí, je rozhodně chytré se o tom s rodiči podělit. Oni už své zkušenosti mají a mohou vám pomoci připravit se na to, co vás bude ve zdravotnickém zařízení čekat.

Menstruační problémy a jak jim čelit

A teď k něčemu, co trápí snad všechny dívky – menstruaci. Víte, že celosvětově zhruba každá druhá žena zaznamenává nějakou formu dysmenorey, tedy bolestivé menstruace? A jestli se vám zdá, že váš menstruační kalendář vypadá jako sestava na mistrovství ve vodním pólu – někdy týmová hra, jindy sólo vystoupení – pak vězte, že nejste sama. Tohle jsou přesně ty věci, o kterých je třeba mluvit s gynekologem. Ačkoliv prostor internetu a sociálních médií se s otázkami menstruace sype, nic nenahradí osobní konzultaci s odborníkem.

Kdy je potřeba navštívit dětského gynekologa mimo pravidelné kontroly?

Na seznam důvodů, proč vyhledat mimořádnou návštěvu gynekologa, by se vešly věci jako dlouhodobě nepravidelné menstruační cykly, podezření na pohlavně přenosnou infekci nebo pokud se něco 'jednoduše nezdá'. Naslouchat svému tělu je alfou a omegou, takže i když se zdá, že možná reagujete na falešný poplach, raději to s lékařem konzultujte. V gynekologii platí zásada 'lepší přeťápnout než podtáhnout'.

Očkování proti HPV a proč na něj nezapomínat

Mluvila jsem o HPV očkování jako o jednom z témat, která by vás při návštěvě gynekologa neměla minout. Proč je to taková big deal? HPV, neboli lidský papilomavirus, je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku, a očkování může předcházet jeho výskytu. Být chráněná proti něčemu, co by mohlo vést k tak vážnému onemocnění, mi přijde jako dobrý deal. Navíc, když jste u gynekologa, tak o těchto věcech slyšíte informace z první ruky, a to je vždy lepší než bloudit po internetu a vyhledávat si (občas spíše vytvářet) své příznaky.

Soukromí a důvěra – základní kameny vztahu s gynekologem

Nakonec jsem si pro vás nechala možná to nejdůležitější – soukromí a důvěru. Ať už jdete na gynekologii poprvé nebo desáté, je důležité mít pocit, že tu můžete bez obav otevřeně mluvit o svém těle a zdravotních otázkách. Najít lékaře, kterému důvěřujete, a přitom se cítíte dobře a respektovaně, to může být někdy výzva. Moje zkušenost? Při hledání toho pravého je klíčová trpělivost a i když to chvíli trvá, vyplatí se to. Váš vztah s gynekologem je základem zdravého ženského těla i mysli.

Máme to za sebou, dámy! Doufám, že jsem rozprášila některé z vašich obav a dotkla se témat, která vás zajímají. Nezapomeňte, že pečovat o své zdraví je cool a přemýšlet o gynekologické kontrole by nemělo být tabu. Vyrovnat se s hormonální bouří puberty není žádná procházka růžových sadem, ale s pevným vědomím a skvělým doktorem po ruce to jde o dost snáz. A pokud jste měly s první návštěvou gynekologa vtipný příhod, rozveselte mě, prosím, a podělte se o ně v komentářích! Já za sebe můžu říct, že s každou další návštěvou a s každým dalším poznaným informací se cítím silnější a informovanější. Tak co, jdeme na to? Zdravé tělo je nejen o fyzickém pohodlí, je to také o pocitu sebejistoty a radosti ze života! No nebudeme toho ale na sebe moc nalévat a jdeme to nějak vykročit, ne? Těším se na vaše příběhy a zkušenosti!

Napsat komentář: