Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak efektivně zneškodnit kvasinky - osvědčené metody a prostředky

Jak efektivně zneškodnit kvasinky - osvědčené metody a prostředky

Proč se vlastně zabýváme kvasinkami?

Kvasinky, tedy drobné organismy patřící k plísním, jsou všude kolem nás. A je to takový paradox. Na jedné straně pomocníci v kuchyni, kde nám kypří těsto na kváskový chléb, který mám, mimochodem, jako rodilý Brňák, strašně rád, anebo nám pomáhají při výrobě lahodného vína z Moravy, ale jakmile se dostanou, kam nemají, můžeme mít problém. Myslím si, že každý z nás má zkušenost s tím, když se droždí nechtíc dostane do špatného prostředí, a pak to můžeme máčet. O tom, že kvasinky dokážou narůst do velkých kolonií a způsobit nejrůznější nepříjemné infekce, nemluvě. Její přemnožení například v našem těle může mít za následek nepříjemnou kandidózu, se kterou se moje malá Dagmar setkala, když jí zachvátila afta v ústích.

Boj s kvasinkami: Co příroda věděla už dávno?

V naší věčné snaze udržet kvasinky na uzdě se můžeme spolehnout na celou řadu přírodních zbraní. Zajímavostí je, že mnoho přírodních produktů má antimykotické účinky. Ne, nepotřebujeme hned sáhnout po chemii. Například bylinky jako česnek, který je známý svými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi, nebo oregáno, které obsahuje oleje efektivně působící proti různým typům plísní. Jedné letní oslavy, kterou jsme pořádali na naší chatě v Beskydech, jsem dával do každého salátu trochu čerstvého oregána, než jsme věděli o jeho účincích, prostě pro chuť. Ovšem můj strýc, který je homeopat, mě následně poučil, že moje "chuťovka" je ve skutečnosti přírodním bojovníkem proti kvasinkám.

Změny ve životním stylu mohou mít pozoruhodné účinky

Nemusíme hned sahat po těžkém lékařském dělostřelectvu, když se snažíme porazit kvasinky – někdy stačí jen upravit trochu ten svůj životosprávu, víte? Přemýšlejme nad tím, co denně konzumujeme. Začal jsem více cpát do sebe fermentované produkty jako jsou kefíry nebo jogurty, abych si udržel zdravou mikroflóru. A musím říct, že od té doby mi vážně žaludek slouží jak má. Vím, znie to jako klišé, ale opravdu. Stejně tak je dobré snížit příjem cukrů a jednoduchých sacharidů, které jsou pro kvasinky doslova pochoutkou. Když jsme kvůli Dagmarce přešli na celozrnné pečivo a snížili sladkosti, pozoroval jsem u sebe mírné zmenšení toho obvodů v pase, a u ní lepší imunitu kvůli lepšímu střevnímu prostředí. A nezůstává to jen u dobré linie – celkově jsem se cítím fit.

Jednou chemie, vždycky chemie?

Když mluvím o chemických zbraních proti kvasinkám, chápu, že někdy bez nich prostě nejde. Například v případě silného přemnožení kvasinek, které se projeví obtěžujícími příznaky, vaše cesta pravděpodobně povede za doktorem, který vám naordinuje antimykotickou terapii. A já standárně doporučuji, berte to vážně a dokaončete léčbu podle předpisu. Už jsem slyšel tolik vtipů o tom, že po nějakých tabletkách se mohou zě objevit vedlejší účinky v podobě třeba ztráty paměti, jen abych ilustroval. Nu, a když se pak na kontrolu vrátite k lékaři a on se vás zeptá, jestli jste měli nějaké nežádoucí reakce na léčbu a vy odpovíte „nevím, zapomněl jsem“, no smích v ordinaci je zaručen. Ale vážně, antimykotika mohou být nezbytná.

Staré dobré domecké prostředky: existuje vůbec něco takového?

Můžeme se bavit o starých dobrých domácích prostředcích na boj s kvasinkami. Jeden příklad za všechny – jogurt. Moje babička mi už od malička říkala: "Když máš trápení s bříškem nebo ti něco není po chuti, dej si lžíci jogurtu", a já ji většinou poslechl. Někteří lidé dokonce používají neochucený jogurt přímo na oblasti postihnuté kvasinkami jako přírodní zásah. Toto prosím nepoužívejte místo lékařské péče, ale jako doplňkovou péči nebo preventivní opatření je to fajn vychytávka. A co si budeme povídat, jogurt je výborný i v případě, že prostě potřebujete rychlý a zdravý snack. Večer před spaním si občas dám misku s hrstkou ořechů a trochou medu – no řekněte, kdo by si dal v teple domova radši nějaké chemické pilulky!

Jak je to s prevencí a péčí o naše "vnitřní" prostředí?

A nakonec je tu prevence a péče o naše bio prostředí. Je zajímavé si vzpomenout, že naše tělo je jako dobře zorganizovaný ekosystém. V této analogii jsou prospěšné bakterie vašimi milými sousedy, kteří ukazují kvasinkám, kde je jejich místo. Pokud jednotlivé části tohoto systému nejsou v rovnováze, může dojít k přemnožení kvasinek. Kultivování zdravého životního stylu s vyváženou stravou, dobrým spánkem a pravidelným pohybem jsou základními kameny prevence. Jsem přesvědčený o tom, že když se o sebe trošku více starám, mám o něco víc energie na to si zahrát s Dagmarkou a podporuji svou imunitu v boji proti nepříjemným "nájezdníkům". A taky, nebojte se poučení od starší generace. Někdy se zdá, že ti naši předci věděli o mnoha věcech daleko víc, než si myslíme, a to i bez toho, aby vytrvale googlovali.

Napsat komentář: