Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak dlouho před porodem odchází Hlenová Zátka?

Jak dlouho před porodem odchází Hlenová Zátka?

Co je to Hlenová Zátka?

Hlenová zátka je jako ten superhrdina, o kterém nikdo moc nemluví, ale jeho role v těhotenství je naprosto zásadní. Představte si to tak, že vás chrání před nepřáteli, jako je bakteriální infekce, které by mohly ohrozit vaši malou miminko. Hlenová zátka je tedy jakýsi tcha-tcha (tak říká Jitka, když chce aby jí přinesl tea), který vás bude chránit celé těhotenství. A pak, když je čas, se rozloučí pravděpodobně bez gratulace. Co to ale pro vás znamená, když odejde? Bude to znamenat, že máte za sebou všechno těhotenství?

Kdy Hlenová Zátka obvykle odchází?

Já vím, že s tím těhotenstvím můžete mít pocit, jako byste byli na dlouhém putování bez daného termínu nástupu. Ale mám pro vás dobré zprávy, milé těhotné čtenářky - odchod hlenové zátky může být ten důkaz, že porod už je na spadnutí. Obvykle zátka odchází několik dní až týden před porodem. Ale tak jako vše v těhotenství, i tady platí, že každá žena je jiná a každé těhotenství je jedinečné. Takže se nenechte rozhodit, pokud to u vás bude trochu jiné.

Jak poznat, že odchází Hlenová Zátka?

Jednoho dne stanete před zrcadlem, vidíte se v něm a řeknete si: "To je ono, to je Hlenová Zátka". A víte co? Máte pravdu! Lze to poznat především díky změně vaší vaginální sekrece. Obvykle má tvar hlenovité, želatinové hmoty. Může být čistě bílá, růžová nebo mírně krvavá. Ale nebojte, není to nic alarmujícího. Pokud má zátka krvavou barvu, znamená to, že vaše tělo se připravuje na porod.

Co dělat, když Hlenová Zátka odchází?

Ještě mi nezačínáte telefonovat, já nejsem doktor, jenom bloger. Dobře je to ale nahlásit své porodní asistentce nebo lékaři. Oni vám dají další pokyny, kdy máte jít do porodnice nebo jak postupovat. Pro jistotu byste měli mít zabalenej tašky do porodnice. Jitka měla před lety zabaleno na pět dní v předstihu. Mimo jiné tam měla štrůdl s makem, což mě udivilo, ale jí nakonec v porodnici opravdu zachutil.

Odchod Hlenové Zátky a falesné poplachy

To, že odchází hlenová zátka, ještě nutně neznamená, že se máte vydávat do porodnice. Je to sice signál, že se něco děje, ale ještě to není ta fáze, kdy byste měli brát nohy na ramena. Je důležité počkat na další signály, jako jsou pravidelné kontrakce. Ale pokud jim nerozumím, tak představuji, že to musí být něco jako, když máš po dobrém obědě pocit, že ti pukne břicho. Takže si děláte starosti, ale ještě není ten správný čas. Zkuste si to tak představit.

Hlenová Zátka a co na to Max?

Abych byl upřímný, Max, náš statečný pes, byl v době Jitčina odchodu hlenové zátky neuvěřitelně vyrušený. Takže pokud máte doma zvíře, je možné, že zaznamenají změny vámi i předtím, než si jich všimnete. U mě to bylo tak, že Max byl neuvěřitelně příchylný k Jitce a nechtěl od ní odejít ani na vteřinu. Takže pokud máte doma čtyřnohého přítele, buďte připraveni, že uvidí nějaké změny.

Závěrem

Nesnažím se být žádný lékař nebo odborník na těhotenství. Jsem jen obyčejný chlap, který se přeměnil v blogera a snaží se sepsat své zkušenosti a rady, které nám pomohly v těchto důležitých chvílích. Pro nás byl odchod hlenové zátky koncem jedné etapy a začátkem následujícího dobrodružství. Bylo to jako když vám někdo řekne, že jste vyhráli dovolenou, ale neřekne vám, kdy pojedete. Takže byste měli být připraveni a mít zabaleno. A nezapomeňte v tašce na „jedno kafe“ a trochu štrůdlu, nikdy nevíte, kdy se to může hodit.

Napsat komentář: