Linha Gynekologie a Těhotenství

Co se dělá na check in v porodnici?

Co se dělá na check in v porodnici?

Ráno na recepci: Začátek dobrodružství

Dobrý den a vítám vás přátelé ve světě bláznivého a nádherného dobrodružství jménem "check in v porodnici". Musím říci, že jsem se i já jako muž několikrát na této cestě ocitl. A to i přes to, že anatomicky nejsem zrovna předurčen k tomu, poporodit. Jistě se ptáte - jak to? No jednoduše, byl jsem ten, který za rukou držel mou manželku při přechodu tímto nedozírným vesmírem zvaným "příjezd do porodnice".

Doporučuji si předem připravit pevné nervy. Příchod do porodnice je jako návštěva temné strany měsíce - nikdy nevíte, co vás tam čeká. Ale hezky popořadě. Zjistil jsem, že pokud máte v tuto páteční dobu volný čas, je to dobré. Různé průzkumy ukázaly, že příjezdy do porodnic jsou v pátek trochu klidnější, takže máte možnost si vydechnout a připravit se. Ale pozor, tohle je teprve začátek, děj se rozvíjí!

Registrace a základní informace

Po příjezdu vás čeká, podobně jako v hotelu, registrace na recepci, kde vás poprvé uvítají do světa mateřského zázraku. Paní na recepci je ke krajnímu konci své směny a vypadá unaveně, ale přesto má na vás vždycky hezký úsměv. S úsměvem může mít občas nějaké potíže, ale nebojte, je to jen proto, že jestli v čemkoliv, tak v tom, jak vyplnit těsně před příchodem malého zázraku devětistránkovou anamnézu, je mistrem.

A je tady! Jméno, příjmení, pojišťovna? To je jen začátek. Pak přichází otázky o rodinných predispozicích, předchozích zdravotních problémech, alergiích a někdy i o tom, jak se vám dařilo v mateřské škole. Nakonec je úleva, když vám paní na recepci podá vaše kartičku a s úsměvem prohodí "Tak to je pro dnes vše". Je to jako když vám někdo sundá z nohou těžké boty, na kterých jste se nesnažili chodit celý den.

Znalost prostředí: Prohlídka porodnice

Poté, co jsme se úspěšně zaregistrovali, následuje další krok vaší cesty - prohlídka. Tady se dostáváme k místu, kde jsem se cítil jako v laboratoři NASA. Nepřeháním to, když říkám, že porodnice je protkána stejným technologickým pokrokem jako kosmická loď. Představte si, chodíte po chodbách plných sofistikovaných zařízení, monitory blikající všechny barvy duhy a personál, který vypadá, že vás kdykoli může posadit do lunárního modulu a vystřelit vás na Měsíc.

Naše průvodkyně nám ukázala všechny důležité části porodnice - salónky pro ženy očekávající porod, porodní sály, jednotky intenzivní péče pro novorozence a mateřské pokoje. Na začátku to může být trochu předráždění, ale stačí si vzpomenout, že to všechno je tady jen pro vás a pro vaše malé, ještě nenarozené dítě, a pocit úzkosti rychle zmizí.

Důležitá setkání: Seznamování s lékaři a sestrami

S lidmi, kteří jsou na konci vzrušující cesty zodpovědní za to, jak se všechno vyvine, se setkáte přímo v porodnici. Na těchto lidech záleží víc než na čemkoliv jiném.

Osobně jsem měl štěstí, že jsem se setkal s bezúhonnými a milými lékaři, kteří mi dali pocit, že se o nás opravdu starají a že je naše dobro pro ně prvořadé. Také sestry byly milé a vždy nám byly nablízku, aby nám pomohly se vším potřebným. To byla opravdu velká úleva.

Příprava na velký den: Co s sebou vzít do porodnice?

Příprava na cestu do porodnice je dalším důležitým krokem. Je důležité mít vše potřebné připraveno a sbaleno, protože v době, kdy se začne dítě rodit, budete mít jiné věci na hlavě.

Já osobně jsem si předem připravil malý batoh s tím nezbytnějším - několik balení vody, granola tyčinky, čokoládu, několik věcí pro mou manželku a nějaké časopisy a knihy na pozdější čtení. Samozřejmě jsem nezapomněl ani na nabíječku k telefonu - kdo ví, kdy se budu potřebovat pochlubit novými fotkami přítele na sociálních sítích!

Chuť ženy na sladké: Skutečnost nebo mýtus?

Moje žena trpěla touhou po sladkostech po celou dobu těhotenství. A to bylo extrémně silné právě v posledních dnech před porodem. Proto jsem měl v batohu nejen granola tyčinky, ale také nějakou tu čokoládu a jiné sladkosti.

Pokud jste také na této cestě a vaše partnerka dává najevo podobné touhy, dobře se připravte. Dokonce i když je vaše partnerka alergická na některé potraviny, je důležité najít něco, co jí potěší. Může to být třeba nějaká bezlepková sušenka nebo neslazený oříškový krém či cokoliv jiného. Hlavně, aby byla spokojená.

Dotyk s realitou: Jak se chovat během porodu?

Porod je naprosto unikátní zážitek, ať už pro muže nebo pro ženu. Některé ženy to zvládají s potěšením, jiné s hrůzou. Jako muž, který se o svou ženu stará, je důležité, abyste jí byli oporou během tohoto zvláštního okamžiku.

Myslím, že nejdůležitější radou je "vydechovat a relaxovat". Čím klidnější jste, tím lepší budete pro svou partnerku. Vzpomeňte, že vaše nervozita se snadno přenáší na ni a na dítě. Buďte tedy maximálně klidní a pozitivní. Vždyť pokud to dokážou tisíce a tisíce mužů před vámi, proč byste to nedokázali i vy?

Napsat komentář: