Linha Gynekologie a Těhotenství

Co je to HPV infekce?

Co je to HPV infekce?

Rozumění HPV – Co to je

Pojďme to rovnou říct. HPV neboli lidský papilomavirus je tak trochu nezvaným hostem při našich intimních chvílích... nebo prostě kdykoliv, pokud jste člověkem. Je to virus se kterým se potýkáme jako společnost celosvětově. Je to skutečně obrovský problém, ale na druhou stranu, pokud o tom víte, můžete se mu úspěšně vyhnout.

Znalost je moc: Jak se HPV šíří

HPV je trochu jako ten nepříjemný praštěný strýc na rodinných oslavách, který se objeví vždy, když ho nejméně očekáváte. Jak? Protože jde vlastně o skupinu virů, které se šíří při tělesném kontaktu – ano, včetně sexuálních aktivit. Znamená to, že pokud máte sex, máte potenciálně riziko HPV infekce. Ale pojďme si to ujasnit, i když se sexem souvisí, může se přenášet i jinými způsoby. Třeba prostřednictvím orálního sexu nebo i přes ruce a další části těla. Zajímavé, že?

Proč by nás to mělo zajímat: Důsledky HPV infekce

Zdá se to být skvělé party téma, že? Hodně lidí si o tom myslí, že HPV je jen něco, co může způsobit genitální bradavice. A přestože je pravda, že HPV může způsobit genitální bradavice, existuje řada dalších důvodů, proč by nás to mělo zajímat. U některých lidí může HPV způsobit rakovinu, včetně rakoviny dělohy, pochvy, penisu, krku a hrdla. Takže jo, to je docela důležité.

Jak se chránit: prevence HPV infekce

Jako máma bych nejraději zabalila moje děti do bubliny a nepustila je ven, kdyby to znamenalo, že se jim nestane nic zlého. Ale víte co? Není to praktické a ani to asi není zdravé pro jejich sociální rozvoj. Co ale můžeme udělat, je naučit je, jak se chránit. A to představuje používání kondomů a časté kontroly u lékaře. Existuje také vakcína proti HPV, která může pomoci předejít nejnebezpečnějším typům tohoto viru a měla by být podána ještě před prvním sexuálním stykem.

Život s HPV: Moje vlastní zkušenost

Mluvím úplně otevřeně, když říkám, že jsem měla HPV. To byla doba, kdy jsem si uvědomila, jak důležité je mít dobrou sexuální výchovu a být informována o těchto věcech. Bylo to děsivé období mého života, ale dnes na to mohu vzpomínat jako na silný zážitek, který mě naučil hodně o mé sexualitě a zdraví obecně. Chci podělit své zkušenosti jen proto, abych vám ukázala, že není potřeba mít strach. Podstoupila jsem léčbu a nyní jsem zdravá, ale ještě důležitější je, že jsem se stala mnohem informovanější o tom, co to znamená být zodpovědná ve vztahu k mému tělu a zdraví.

Napsat komentář: