Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak zabránit otěhotnění po nechráněném styku?

Jak zabránit otěhotnění po nechráněném styku?

Začínáme s pochopením problematiky

Jestliže jste se ocitli na této stránce a čtete tento článek, pak patrně zvažujete, co dělat dál po nechráněném styku. Chci vám říct, že jste na správném místě. Nejdříve se zaměříme na základy. Nejlepší způsob, jak zabránit otěhotnění, je samozřejmě používat vhodné antikoncepční metody. Ale víme, že ne všechno vždy jde podle plánu. Takže co teď?

Jak víte, riziko otěhotnění se po nechráněném pohlavním styku liší v závislosti na různých faktorech, jako je například fáze menstruačního cyklu u ženy. Obecně platí, že je vysoké u žen ve věku 20 až 35 let, ale ne všechny tyto informace jsou pro vás v tuto chvíli užitečné. Pravděpodobně hledáte spíše konkrétní kroky, jak se vypořádat se situací právě po nechráněném styku.

Existuje několik metod, jak tomu zabránit, protože jak jsem šel vysvětlit, ne všechny cesty vedou do Říma. Takže si tady probereme několik možností, které vám dají nějakou představu, co čekat a jak se k tomu postavit. Všechny tyto témata budou probrána na základě mých zkušeností a dostupných vědeckých informací. A pokud jste se teď pousmáli, tak to je dobré, protože humor je super způsob jak se navzájem sblížit a toto téma se najednou nezdá tak strašidelné.

Metoda nouzové antikoncepce

Začneme tedy s nejvíce známým a nejčastěji používaným způsobem - nouzovou antikoncepční pilulkou, protože tato metoda je vztahována k situacím, kdy došlo k nechráněnému pohlavnímu styku. Buďte však opatrní, protože tato metoda by neměla být využívána jako standardní metoda antikoncepce, ale spíše jako nouzový záchraný kruh.

Nouzová antikoncepční pilulka je schopná zabránit otěhotnění, pokud je užita do 72 hodin po pohlavním styku a má účinnost asi 85%. Ale nečekejte zázraky, protože s postupujícím časem po nechráněném styku efektivita klesá. Zatímco během prvních 24 hodin má účinnost asi 95%, užita po 48 hodinách je její efektivita kolem 85% a po 72 hodinách je to již jen 58%.

A teď k zajímavému faktu: víte, jak tyto pilulky fungují? Jednoduše řečeno, obsahují hormony, které mění hormonální cyklus ženy tak, aby zabránily ovulaci. Pokud se ovulace nestane, pak není vajíčko, které by mohlo být oplodněno spermii, a tedy dochází k prevenci těhotenství. Ale upozorňuji, že není 100% jisté, zda pilulka zabrání těhotenství.

Použití spirály jako nouzový zákrok

Metoda využívání spirály jako nouzové antikoncepce může být pro některé nová, ale je to opravdu možnost, která existuje a dokonce je považována za jednu z nejúčinnějších. Copper IUD, neboli měděná vnitromaternicová tělíska, mohou být použita až do 5 dnů po nechráněném pohlavním styku a jejich účinnost dosahuje téměř 99,9%.

Jestliže je to poprvé, co slyšíte o této metodě, tak se nebojte, nejste sami. Mnoho lidí tuto metodu vůbec nezná nebo si myslí, že je určená pouze pro ženy, které již mají děti, ale to není pravda. Jak si teď možná říkáte "To je skvělé, Antoníne, ale co je to vlastně ta spirála?"

Měděná vnitromaternicová tělíska, nebo také spirála, se vloží do dělohy a měď pak jednoduše zabíjí spermie, takže nemohou oplodnit vajíčko. Tato metoda má dvě skvělé výhody: Za prvé, funguje jako dlouhodobá antikoncepce a může zůstat v těle až 10 let. Za druhé, neobsahuje žádné hormony, takže účinky na tělo ženy jsou minimální, pokud nějaké jsou.

Důležité je také testování

Testování je další klíčový bod, na který bych vám rád upozornil. Je to také způsob, jak potvrdit nebo vyvrátit těhotenství. Je to sice až po faktu, ale je to zásadní bod. Držet palec a doufat, že vše dopadne dobře, může být lákavé, ale pravda je taková, že je důležité vědět, s čím pracujeme.

Samoteste na těhotenství jsou poměrně spolehlivé a dají vám rychlý výsledek. Mají však jeden háček: Nejsou účinné ihned po nechráněném styku. Musíte čekat minimálně do chvíle, kdy by měla nastat další menstruace, případně i několik dní po tom - tak 14 dní po styku by mělo být dostatečné. Tím, že je test uděláte příliš brzy, riskujete falešný negativní výsledek.

Ať už je výsledek testu jakýkoliv, dobrým krokem je vždy vyhledat lékaře. Ten vás může prohlédnout, případně nasměrovat na další postup. Ale nezoufejte, není to tak strašné. Všechno se dá vyřešit.

Rozmluvy a konverzace: Prevence je lepší než léčba

Další velmi důležitou částí jsou konverzace a otevřená komunikace. Ale proč je to tak důležité? Protože naše rozhodování se vlastně začíná ještě před samotným aktem. Je důležité mluvit o svých obavách, očekáváních a plánech před pohlavním stykem. Ať už se to týká antikoncepce nebo jakýchkoliv jiných témat. Na tom nevidím nic podivného a myslím, že bychom v tom měli být otevřenější.

Mluvit o sexu může být nepohodlné, ale na druhou stranu je nepohodlné i to, když se po nechráněném styku musíme rozhodnout, jak se vypořádat s možností těhotenství. Naštěstí, pokud jsme připraveni a víme, co chceme, můžeme se vyhnout stresu a starostem.

V této části bych chtěl zdůraznit, že rozhodnutí o svém těle by mělo být vždy vaše a je důležité, aby bylo respektováno všemi. Měli byste mít možnost se rozhodnout, jak se chcete chránit, kdy a s kým chcete mít pohlavní styk a také zda chcete mít děti nebo ne. Souhlas je základ a pomáhá nám být v souladu s naším rozhodnutím.

Dojde-li k nechtěnému těhotenství po nechráněném styku, může se cítit jako katastrofa, ale nezoufejte. S možnostmi, které jsem popsali, můžete snížit riziko těhotenství.

Na závěr chci říci, že ať už se rozhodnete jakkoliv, je důležité, abyste byli v klidu s tím, co děláte. Jak jsem již zmínil, je úplně normální mít obavy a otázky a je důležité se o nich bavit. Ať už je to s partnerem, přítelem, lékařem nebo se mnou. Jsem tady pro vás a pokud potřebujete poradit nebo jenom popovídat, neváhejte mi napsat. A pokud se vám tento článek líbil, sdílejte ho s ostatními. Nikdy nevíte, kdo by mohl potřebovat právě tento druh informací.

Napsat komentář: