Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak si urychlit porod?

Jak si urychlit porod?

Přirozené způsoby, jak urychlit porod

Třímám tě hotové rady a tipy, jak si přirozeně urychlit porod. Ve skutečnosti jsem si těchto tajemství všimla při porodech mých dětí Elišky a Samuela. Upřímně ale musím říct, že žádná z těchto rad není 100% spolehlivá a jejich účinnost může být individuální. Ale pokud už jste přeslušný termín, nebo jste po 40 týdnu a máte pocit, že vaše tělo je připravené porodit, možná vám tyto tipy pomohou.

Vyzkoušejte pohyb a stres

Je docela logické, že když budeme aktivní, tělo se připraví na porod. Nejde samozřejmě o nějaký extrémní sport, ale o jemné a pomalé cvičení jako je jóga pro těhotné, chůze, lehká gymnastika nebo třeba tanec. I já sama jsem při těhotenství s Eliškou často tancovala, protože mě to bavilo a zároveň mi to pomáhalo odreagovat se. Doporučuji také vyhledávat činnosti, které vás těší, protože se tím uvolňuje oxytocin, hormon štěstí, který může podpořit kontrakce.

Správná strava a pitný režim

Stejně jako při jiných fázích těhotenství, i před porodem je důležité režimu stravování. Existují dokonce určité potraviny, které mohou teoreticky podpořit začátek porodu. Mezi ně patří například ananas, datle, ostrá jídla, nebo jídla obsahující hodně vitamínu C. Zkuste stravu diverzifikovat a namíchat vše co máte ráda. Ale opět platí - žádné extrémy. Jídlo by mělo být mléčné, ne příliš horké a ne příliš studené. A nezapomeňte na dostatečnou hydrataci, ideálně vodu, bylinkový čaj nebo kokosovou vodu.

Sex jako induktor porodu?

Možná jste o tom už slyšela, ale ano, sex může teoreticky podpořit začátek porodu. Samozřejmě s opatrností a pokud vás to nebolí. Proč to funguje? Při orgasmu se uvolňuje oxytocin, který podporuje kontrakce dělohy. Navíc sperma obsahuje prostaglandiny, hormony, které mohou podpořit dozrávání děložního čípku. Ale opět platí, že ani tato metoda není 100% spolehlivá a měla by se používat s opatrností.

Komunikace s miminkem

Možná to zní trochu kýčovitě, ale komunikace s miminkem může také pomoci urychlit porod. Povídejte si s ním, nahlas předčítajte pohádky, zpívejte mu. Můžete ho poprosit, aby se už konečně rozhodlo vyjít ven. Během těhotenství jsem s oběma svými dětmi mluvila a zpívala a přišlo mi, že to pomohlo vybudovat vztah i před narozením. A kdo ví, možná to pomohlo i k urychlení porodu.

Relaxace a uvolnění strachu

Podle mnoha odborníků může strach z porodu nebo napětí tělo zablokovat a zpomalit samotný porod. Proto je důležité se uvolnit, naučit se tlumit negativní emoce a zaměřit se na odpočinek. Může se to zdát těžké, zvláště pokud jste už nestrpělivá. Ale věřte mi, stojí to za to. Já sama jsem v těhotenství pravidelně meditovala a uklidňovala se, aby jsem zvládla stres z blížícího se porodu. Takže si najděte čas na sebe, relaxujte, čtěte si, poslouchejte svou oblíbenou hudbu, choďte na procházky nebo se jen tak flákajte. Vše, co vás uklidní, je dobré.

A nakonec, pamatujte, že porod je velmi individuální záležitost a že se nemá cenu stresovat nebo se snažit něco urychlit. Miminko přijde, když bude připravené. Takže si ten zvláštní okamžik těhotenství co nejvíc užijte a nechte přírodu, aby udělala svou práci. S přáním všeho nejlepšího, Martina.

Napsat komentář: