Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak se stravovat před otěhotněním?

Jak se stravovat před otěhotněním?

Předehra k těhotenství - jak správně jíst?

Tak jsem se rozhodla, budu matkou. A teď sedím zde, u klávesnice, a celý internet mi radí, co jíst a co nejíst před otěhotněním. "Milado, to je důležité," přemlouvá mě moje kamarádka, která má již dva malé rošťáky. No jo, tedy ale co PŘESNĚ jíst, nebo nejíst? A tak mi došlo, že tento článek, milé čtenářky, by mohl být tou správnou odpovědí nejen pro mě, ale i pro vás.

Význam správné stravy před těhotenstvím

Základem všeho je vědět, jak důležitá je výživa před těhotenství. Proč? Protože máme využít příležitosti nastavit naše tělo na "matka režim" ještě předtím, než do něj vrhne malý potomků. A že je to jako akrobacie na lano? Spíš jako skákat z místa na stojáka. Každý skok tě někam posune. Tak si pojďme skákat společně!

Představení vitamínů pro budoucí maminky

Pokud jste jako já a nechcete jen slepě polykat jakékoli vitamíny, které vám kdokoli poradí, pojďme si je představit. Jsou to jako ti tajemní návštěvníci na večírku, o nichž všichni mluví, ale nevíte přesně, kdo jsou a co dělají. Tak jo, tedy kdo jsou naši vitamínoví hosté a co dělají?

Folát vs. kyselina listová: Duchovní souboj

Nejznámějším vitamínem pro těhotné ženy je ona pověstná kyselina listová, kterou lze najít v doplňcích stravy. No ale folát? To je ta samá kyselina, podle níž přece moje babička ráda tolik zbírá špenát. A má pravdu! Folát je přirozená forma kyseliny listové. Je tedy lepší jíst foláty z přirozených zdrojů, než se spoléhat jen na doplňky. Tip? Vypěstujte si svůj vlastní špenát na balkoně a budete mít foláty na dosah ruky!

Vitamíny a minerály: jaké a kolik?

Pro budoucí maminky existují různé vitamíny a minerály, které jsou důležité. Jak se tedy v tom vitamínovém jungle vyznat? První pomocí je barevný talíř. Co to znamená? Čím více barev má vaše strava, tím více vitamínů a minerálů získáte. Takže v případě pochybností - jezte duhu!

Bílkoviny a ženy: přátelé nebo nepřátelé?

Význam bílkovin před otěhotněním je často diskutovaným tématem. Někdo tvrdí, že jich potřebujeme víc, někdo méně. Já se rozhodla pro zlatý střed. Nebudu se bát jíst tvaroh, sýr nebo vejce, ale také nebudu jenom sahat po masu. Protože, dámy, bílkoviny nejsou jen v mase! Jsou i v luštěninách, semíncích, ořeších a mnoha dalších potravinách. A navíc, tímto způsobem získáme i spoustu dalších super živin!

Potřeba železa v těhotenství

Železo je jedním z minerálů, které jsou při plánování těhotenství velmi podceněné. Ale věděly jste, že řada žen má nedostatek železa ještě předtím, než otěhotní? Pro mě bylo toto zjištění šokující. Proto bych vás chtěla poprosit, abyste se se svými lékaři poradily o testování hladiny železa.

Voda jako zdroj života

Nakonec ale nezapomínejme ani na tu nejdůležitější věc - voda. Bez vody by nebyl život a rozhodně bychom bez ní nemohly otěhotnět. Je důležité pít dostatek vody, ale také si pamatovat, že se do jakékoliv sklenice nebo láhve ukrývá mnoho toxických látek. Proto si vybírejte skleněné láhve a jezte jídla s vysokým obsahem vody, jako jsou ovoce a zelenina. A když to půjde, dejte si skleničku čisté pramenité vody!

Na závěr své cesty plnění našich těl před otěhotněním tedy nezapomeňte na vitamíny, minerály, bílkoviny, železo a vodu. A nezabíjejte se kvůli tomu. Mějte na paměti, že jíte pro své budoucí "já" a své budoucí dítě. A kdo ví, možná se právě vy stanete tou kamarádkou, která poradí ostatním, co jíst před těhotenstvím. Takže hned teď si dejte něco dobrého k jídlu a užívejte si cestu k mateřství!

Napsat komentář: