Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak rozpoznat konce ovulace? Příznaky a signály ukončení plodných dnů

Jak rozpoznat konce ovulace? Příznaky a signály ukončení plodných dnů

Proč je důležité znát dobu po ovulaci?

Znát své tělo a jeho signály je v životě každé ženy základ. Ať už sníme o miminku, nebo se snažíme otěhotnění zatím vyhnout, pozorování našeho menstruačního cyklu nám může hodně napovědět. Jednou z klíčových fází cyklu je ovulace, tedy okamžik, kdy vaječník uvolní zralé vajíčko připravené k oplodnění. Následující fáze, tedy období po ovulaci, se někdy nazývá také luteální fáze a může přinést řadu změn, které na našem těle a náladě pozorujeme. Poznat, kdy ovulace proběhla a co se s tělem děje potom, je klíčové - například pokud sledujeme bazální teplotu, můžeme pozorovat její vzestup hned po ovulaci. A ty znatelné změny jako je zvýšená chuť na sladké jsou k nezaplacení, když se Tomáš vrací z práce a já už mám připravený seznam zakázaných potravin, které prý doma nemám mít. Ale věřte mi, špaldové sušenky po tom třetím dni v předmenstruačním syndromu chutnají jako z nebe poslané.

Znaky, které mohou naznačovat, že ovulace právě proběhla

Nejsem žádná vědačka, ale určité signály dokáže naše tělo vyslat jasněji než morseovka ve tmě. Hned několik fyzických příznaků nám může napovědět, že ovulace je za námi. Klasikou je změna cervikálního hlenu – ten se stává v této fázi řidším a kluzkým, mnohdy přirovnávaným k vaječnému bílku, což napomáhá tomu, aby si spermie našly cestu k vajíčku snadněji. Bohužel, pokud máte doma kocoura jako já, není to jediná věc, která se bude lesknout na podlaze – ten chlupáč vždycky najde způsob, jak si zvýšit pozornost právě v tuto dobu. Dalším příznakem může být bolest v podbřišku, známá jakoby mírný tampónový diskomfort, který signalizuje právě uvolněné vajíčko. No a pak ty emoce! Jednoho dne cítíte více něhy ke světu kolem, což se projevuje i v tom, jakým entuziasmem vítáte partnera při návratu z práce - dokud samozřejmě něco nepokazí!

Jaké změny mohou nastat v těle po ovulaci

Tak co se vlastně v tom našem těle děje po tomto zlomovém okamžiku? Po ovulaci se tělo připravuje na možnost těhotenství, a proto dojde k zvýšení produkce progesteronu. Tento hormon udržuje predispozice pro uhnízdění oplodněného vajíčka a silně ovlivňuje naší tělesnou i psychickou kondici. Předmenstruační syndrom, známý také jako PMS, je náš věrný a nikdy nevítaný společník. Pro protagoniste PMS přichází i zvýšená chuť k jídlu, což se daří tajit před Tomášem maximálně týden. Pak už je zvyklý, že krabičku se špenátem považuji za doplněk ke špaldovým sušenkám, a otevřený jogurt je jen odrazový můstek k večeři, která by normálně stačila pro dvě osoby. Nemluvě o citlivosti prsou, které se mohou zdát plnější a citlivější na dotek – což je k překonání boundaries teď nový extra level ve vztahu, až se budete snažit naznačit Tomášovi, jak vyvarovat se nešikovného objetí. No jo, a jsou tu pak ty hormonální výkyvy, které vám připadají jako horská dráha na pouťové atrakci – jednoho dne jste na vrcholu, a druhý jste připraveni říkat všem ať vás nechají bejt, protože je toho prostě ažaž.

Kdy je nejlepší čas na těhotenský test?

Kam se hrabe Čapková detektivka k nervozitě, kterou vyvolá čekání na správný čas k těhotenským testům. Pokud jste nechaly za sebou ovulaci a nedočkavě čekáte, zdali jste těhotné, máte dvě možnosti. Jednak si počkat na vynechání menstruace, což je nejvěrohodnější signál, že je na čase udělat test, nebo využít ty chytré testy, které slibují detekci těhotenství už několik dní před očekávanou menstruací. Já jsem tedy radši na ty s garantovanou spolehlivostí po prvním dni zpoždění - to už si i Tomáš všimnul, že nálado-o-kvíz měl stopro prodloužení a začal kupovat špaldové sušenky ve velkoobchodě. V každém případě, pokud máte podezření nebo vaše tělo posílá nejasné signály, raději volte cestu ke gynekologovi. Nic nepřekoná jistotu, kterou nabízí odborník s ultrazvukem.

Může dojít ke změnám v menstruačním cyklu

Až doteď jsme brali náš menstruační cyklus jako něco, co se opakuje měsíc co měsíc bez větších zásahů. Ale jak to už bývá, příroda má svá pravidla a cyklus se může rozhodnout občas zlobit. Vždycky se to stane tak, že si s Tomášem naplánujete romantický víkend, který se pak spontánně změní ve wellness pro jednoho, protože váš cyklus si prostě řekl, že dneska bude všechno jinak. Dojde k tomu, že se luteální fáze – tedy úsek cyklu mezi ovulací a příchozí menstruací – může měnit v délce. To potom může ovlivnit, kdy menstruace skutečně přijde. Když je cyklus delší, může to být způsobené prodlouženou luteální fází, tedy obdobím po ovulaci, kde si tělo jakoby "myslí", že mohlo dojít k těhotenství. Cyklus je jak tou nejzáhadnější knihou, kde vám poslední kapitola vždycky hodí klacka pod nohy. Proto je dobré mít sledovaná klíčová data svého cyklu, abyste nedopadli jako já, když jsem musela o víkendu na rychlo shánět nové prádlo, protože jsem ty sledované informace nechala někde v propadlišti času.

Luteální fáze a její vliv na plodnost a otěhotnění

Luteální fáze je jako to tajemné zákulisí, kde se připravuje scéna pro možnou hlavní představení – těhotenství. Po ovulaci vajíčko cestuje vejcovodem, kde se může setkat se spermií a dojít k oplodnění. V této době se stěna dělohy zahušťuje díky progesteronu a připravuje se na uhnízdění potenciálního embrya. Tělo je skvělý režisér a všechny ty hormonální výkyvy, kterými procházíte, jsou ve skutečnosti důležitým procesem. Avšak pokud je luteální fáze příliš krátká, nemusí poskytnout dostatečný čas, aby se oplodněné vajíčko mohlo uhnízdit. To může být jedním z faktorů, které ovlivňují vaši plodnost. A Tomáš už musí znát moji luteální fázi lépe než cestu do práce, protože se jeho akcie ve večeřování a podávání komplimentů v tomto období stoprocentně zvyšují. Když něco s Tomášem zkoušíte, měla byste si být vědoma, že optimální délka této fáze je obvykle mezi 12 až 16 dny. Menší vtip pro vnímavé – zkuste si odhadnout délku vaší luteální fáze a zábava na večer je zajištěna - tedy pokud se vám podaří Tomáše dostatečně zaujmout mezi zprávami o sportu a výsledky vašeho posledního nákupu.

Tipy, jak si udržet příznivé prostředí pro těhotenství

Můžete si psát deníček nebo tvořit grafy bazální teploty, ale co opravdu můžete udělat, abyste si udržely příznivé prostředí pro těhotenství? V první řadě jesťe zdravě, snažte se vyvarovat stresu a mějte dostatek pohybu – Tomáš a já máme například oblíbenou procházku kolem Vltavy, kde si pokaždé říkáme, že tentokrát už opravdu přibrali jen cuketa a brokolice. Doplnění vitamínů a minerálů do vaší stravy je také nezbytné, obzvlášť když planujete těhotenství. A samozřejmě, skvělým tipem je sledování vašeho menstruačního cyklu a ovulačních příznaků, protože načasování je v těchto věcech polovina úspěchu. Nebát se probrat vaši situaci s lékařem, který vám může poskytnout odbornou radu, je také základ. Ale co je určitě nejlepší tip, který můžu dát? Přístup z vlastní zkušenosti – buďte trpělivé a s láskou ke svému tělu, ať už přecházíme fázemi jakékoliv. Čtení moudrého průvodce lidskou biologií je dobře, ale s kouskem humoru a porozuměním k tomu, že ne všechno jde podle kalendáře, to jde vždycky lépe. A Tomáš? Ten mi v tom všem krásně sekunduje – občas sice ve stylu „Je možné, že dneska budou špaldové sušenky na večeři?“, ale srdcem na správném místě.

Napsat komentář: