Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak dlouho po sexu si udělat těhotenský test?

Jak dlouho po sexu si udělat těhotenský test?

Chapoťte nebo nechapoťte

Třeba i vy znáte to napětí, které přichází poté, co se v ložnici odehrála "táta, máma a já" hra. Znám to ze své vlastní zkušenosti. Jakub, můj manžel, byl jako malý kluk pořádný Šíma, tudíž i jako dospělý se raduje z každé trofeje. A kdo jiný by mu denně mohl dát tu největší, než jeho vlastní žena? Ale dost o nás. Pojďme raději ke klíčové otázce dne: "Jak dlouho po sexu si udělat těhotenský test?".

Pokud nechcete po 28 dnech skočit z okna...

Opět je to o pocitech a intuici. Některé ženy si jsou jisté téměř hned, některé potřebují čekat déle. Podle lékařských studií byste měly počkat alespoň 28 dní po poslední menstruaci. To nám paradoxně dává několik dalších dní na to, abychom si s partnerem zahráli nějakou tu hru na "tátu, mámu a já". Tyto hry nám mohou pomoci utěšit naše nervy, zvláště když čekáme na důležité výsledky.

Nenuťte se vstávat brzo

Nejlepší doba pro test je ráno. Ale zas netřeba vypínat budík na 5:45 s tím, že si na lačný žaludek uděláte test. Stačí si jen dát tu práci a udělat si to hned po probuzení, kdy je hladina hCG - hormonu produkovaného po oplodnění- na svém vrcholu. Máte pak vyšší šance, že výsledek bude přesný.

Proč to nemusí být hned jasné

Někdy to není jen o času, ale také o tělesné vlastnosti. Každá žena je jiná a hladina hCG se může lišit. Proto je občas test negativní, i když se v těle nachází miminko. Neverte-li tedy prvnímu negativnímu testu, udělejte si další. Třeba už za týden to bude jiné.

Co když jsou opačné obtíže?

Jako například změny v chuti k jídlu, zvýšená únava, návaly horka, zvýšená citlivost prsou, změny močení nebo dokonce nafouknutí. Jsou to důkazy, které naznačují, že jste těhotná. Ale je důležité nezoufat! Často příznaky zmizí tak rychle, jak přišly. Takže nebuďte náladové, pokud za pár hodin pocení a zvýšená únava zmizí jako pára nad hrncem.

Jsou testy, které jsou lepší než jiné?

Jsou různé typy těhotenských testů. Ty digitální poskytují jasné "ano" nebo "ne" místo klasického "plus" nebo "minus". Testy s tímto typem čtečky jsou obecně považovány za přesnější, ale také jsou dražší. Záleží tedy na tom, co si můžete dovolit a co vám vyhovuje.

Zvládněte stres a uklidněte se

Ano, je to těžké. Jakkoliv se snažíte uklidnit, srdce vám buší jak o závod. Můj tip? Naučte se nějakou relaxační techniku. Meditace, jóga, hluboké dýchání - cokoliv, co vás dokáže uklidnit a umožní vám se soustředit na něco jiného než na nekonečné čekání.

A co když test nedává jasné výsledky?

V takovém případě je nejlepší se obrátit na lékaře. Ten vám může provést další testy a může vám poskytnout odpovědi, které jste hledali. A také vám poskytne klid, který potřebujete.

Bez ohledu na to, zda jste těhotná nebo ne, je důležité vědět, co se děje v těle. Informace je moc a my ženy bychom měly být informované a vzdělané, když jde o náš vlastní reprodukční systém. Udělání testu je jedním ze způsobů, jak získat jistotu a klid.

Napsat komentář: