Linha Gynekologie a Těhotenství

Jak dlouho po sexu může dojít k oplodnění?

Jak dlouho po sexu může dojít k oplodnění?

Střípky anatomií: význam mužských a ženských pohlavních buněk

Většina z nás v rámci biologie ve škole tváře nejspíš poznala to základní: mužská pohlavní buňka (spermie) se střetne s ženskou pohlavní buňkou (vajíčko) a vzniká zygota, zárodek nového životu. Víme ale, co všechno musí k tomuto střetnutí dojít? Já to dříve opravdu nevěděla. Tak pojďme se na věc podívat blíž!

Vývoj mužských spermii: kdy se vůbec mohou "pouštět do závodu"

Mužské spermie si procházejí doslova vyčerpávající "vývojovou dráhou". Vznikají v testiclech v procesu spermatogeneze, která trvá přibližně 64-72 dní. Během této doby se mění z nepohyblivých spermatogonií na plně mobilní spermie schopné oplodnit vajíčko. Lamborghini mezi spermiemi prostě nevznikne z ničeho nic! Tuto skutečnost jsem si opravdu uvědomila opět až při psaní tohoto článku.

Na mateřské straně: kolik času má ženské vajíčko?

Na rozdíl od mužů, my ženy jsme "vybaveny" počtem vajíček hned od narození. Během života se nám jich však může vyvinout jen několik stovek. V každém menstruačním cyklu je obvykle uvolněno jen jedno vajíčko a to je schopné života jen několik dní! Pokud za těch několik dní nedojde k setkání se spermii, vajíčko odumře a v ženském těle dojde k menstruaci. Příroda si to opravdu náramně zařídila!

Oplodnění: jak k němu vlastně dojde?

Sex je jen začátek celého procesu. Po ejakulaci se miliony spermii vydávají na svou heroickou cestu k vajíčku. Tato cesta je však dlouhá a plná nástrah. Mnoho spermii cestu nezvládne a zemře. Jen nejsilnější a nejrychlejší spermie dojdou až ke vstupu do vajíčka. Ale i tady ještě není konec. Spermie musí proklouznout skrz "obal" vajíčka a proniknout až do jeho středu, kde dojde k oplodnění. To je opravdu úžasný výkon, o kterém si myslím, že si ho neuvědomujeme tak, jak bychom měli.

Může oplodnění proběhnout okamžitě po sexu?

Teoreticky ano. Pokud dojde k souloži přesně v období ovulace, kdy je vajíčko nejvíce "připraveno" na přijetí spermie, může dojít k oplodnění i v řádu několika minut. Obecně ale platí, že oplodnění obvykle proběhne do 24 hodin po sexu. To ovšem neznamená, že by žena mohla otěhotnět jen v tento den. Spermie totiž dokáží v ženském těle přežít až několik dní, takže k otěhotnění může dojít i několik dní po sexu.

Kdy ovulace probíhá a jaké jsou její příznaky?

Ovulace, to je období, kdy ženské tělo uvolní zralé vajíčko do vejcovodů, kde je připraveno na setkání se spermie. Ovulace se obvykle odehrává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale to se může hodně lišit od ženy k ženě. Některé ženy mají pravidelný cyklus jako hodinky, jiné mají cyklus nepravidelný. A některé ženy cítí ovulaci jako bolestivé bodání v podbřišku, zatímco jiné žádné příznaky nezaznamenávají. Pro pochopení svého těla a plánování těhotenství je důležité znát příznaky ovulace a sledovat svůj cyklus.

Co může ovlivnit průběh oplodnění?

Je spousta věcí, které mohou ovlivnit průběh oplodnění. Životní styl, například strava, fyzická aktivita, hmotnost, kouření, alkohol a užívání léků, všechny tyto faktory mohou ovlivnit jak kvalitu vajíček, tak i spermii. Těsně před oplodněním mohou také ovlivnit schopnost spermie dosáhnout vajíčka a prorazit jeho vnější vrstvu. A pak se tu ještě může připojit vliv hormonů, genetiky a celkového zdravotního stavu obou partnerů.

Může dojít k oplodnění i bez sexu?

Toto je otázka, která mě jako ženu velmi zaujala. Je možné otěhotnět i bez sexu? Teoreticky ano. Spermie mohou přežít mimo tělo jen několik minut, ale pokud se dostanou do kontaktu s vlhkou sliznicí, jejich životnost se může prodloužit. To znamená, že pokud se sperma dostane blízko vstupu do vaginy, může dojít k oplodnění. Je to však velmi nepravděpodobné a jedná se spíše o výjimečné situace.

Nicméně, pokud si přejete zabránit těhotenství, je důležité používat antikoncepci při jakékoli sexuální aktivitě. A pokud naopak těhotenství plánujete, je důležité znát svůj cyklus a sledovat příznaky ovulace. Mít dítě je jedním z nejkrásnějších zážitků, jaké si člověk může přát, ale je to také zodpovědnost, kterou je třeba brát vážně.

Napsat komentář: