Linha Gynekologie a Těhotenství

Co se děje na první prohlídce u gynekologa?

Co se děje na první prohlídce u gynekologa?

Příprava na první návštěvu u gynekologa

Někdy se na nás život valí s takovou rychlostí, že se stačíme rozkoukat a najednou jsme v situaci, kterou jsme si představovali teprve za několik let. Taková situace pro mnohé z nás může být první návštěva u gynekologa. Pokud i vy mezi ně patříte, nemějte strach. Chci s vámi podělit o několik tipů a informací, které vám pomohou lépe se připravit na tuto novou zkušenost. Nemusíte se obávat, jsem tu s vámi.

Komunikace je klíč k úspěchu

Víte, co je nejdůležitější při první návštěvě u gynekologa? Komunikace. Ano, prostá a přitom tak důležitá věc. Budu upřímná, ne vždy je to jednoduché. Sdílet své nejintimnější obavy a otázky s cizím člověkem může být nesmírně těžké. Ale věřte mi, jestliže dokážete překonat zpočátku nepříjemný pocit a otevřete se svému lékaři, vše bude najednou mnohem jednodušší.

Průběh návštěvy

Tak tady jsme. Nervozita nás tlačí do stoličky a v srdci cítíme, jak nám buší vzrušením. Co nás čeká za dveřmi do lékařské ordinace? První věcí, kterou většinou zažijeme, je krátký rozhovor. Lékař se vás zeptá na vaši menstruační historii, sexuální aktivitu, antikoncepci a všechny další otázky, které mohou ovlivnit vaše zdraví. Poté následuje fyzická prohlídka, během které lékař provede vyšetření prsou a vnějších genitálií. Následuje vyšetření pomocí spekula, nástroje, který umožňuje lékaři vidět vnitřek vaší vagíny a děložního čípku. To je, přiznám se, trochu nepříjemné, ale určitě vás neuškodí. Po tomto vyšetření může lékař provést tenkým štětečkem stěr z děložního čípku, což je zcela bezbolestné. Nakonec může lékař provést vyšetření prstů, což zahrnuje zavedení jednoho nebo dvou prstů do vagíny a současně stisknutí dolní části břicha. Tímto vyšetřením se lékař snaží zjistit, zda nejsou v děloze nebo na vaječnících žádné abnormality.

Prevence a péče o ženské zdraví

Myslíte si, že to je vše? Nikoli. První návštěva u gynekologa je také skvělou příležitostí k tomu, abychom se více dozvěděli o prevenci a péči o naše ženské zdraví. Víte například, jaký typ antikoncepce je pro vás ideální? Nebo jak správně provádět samovyšetření prsou? Tyto a mnoho dalších otázek vám může vyjasnit váš gynekolog.

Politováníhodné mýty o první návštěvě u gynekologa

Stejně jako u většiny prvních zážitků, i u první návštěvy u gynekologa koluje spousta mýtů a polopravd. Dozvědět se, co je pravda a co je pouze mýtem, může výrazně ulevit naší nervozitě. Jedním z nejčastějších mýtů je například přesvědčení, že první návštěva u gynekologa je nesmírně bolestivá. Ale nechte mě vás ujistit - to je naprostá nesmysl. Je možné, že některé části vyšetření budou nepříjemné, ale rozhodně by neměly být bolestivé. Pokud máte bolesti, okamžitě to sdělte svému lékaři.

A tak, my dámy, už víme, co nás čeká. Vím, že to může být napínavé, ale jsem přesvědčená, že teď, když víme, co můžeme očekávat, půjdeme do toho s čistou hlavou a otevřeným srdcem. Vždyť ženské zdraví je něco, co bychom měly brát vážně a o co bychom měly pečovat. Takže hurá do toho!

A jen tak na okraj, moje pes Max chodí na prohlídky ke svému veterináři jako hrdina. Takže pokud on může, tak proč my ne?

Napsat komentář: